Ze wstępu:
„Zebrana Bibliografia stanowi zbiór tytułów tekstów, które zostały opublikowane w ciągu pięćdziesięciu lat pracy naukowej i dydaktycznej Pana Profesora Marka Marczewskiego, który z Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku jest związany od roku 2014. Składają się na nią opublikowane drukiem artykuły w różnych czasopismach (popularnych, popularno-naukowych i naukowych), omówienia przeczytanych książek, tłumaczenia, artykuły publikowane w Encyklopedii katolickiej (1973-2014) i Słowniku katechetycznym (2007), leksykonach, w pracach zbiorowych, przez siebie lub innych Autorów redagowanych, oraz prace współwydane lub własne.
Znaczące dla niego okazało się krytyczne wydanie pism katechetycznych i pism z teologii pastoralnej Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego razem z Romanem Murawskim SDB i Kazimierzem Misiaszkiem SDB (Warszawa 2005-2015) oraz monumentalne dzieło zbiorowe ponad siedemdziesięciu Autorów z ponad trzydziestu środowisk naukowych naszej Ojczyzny: Pedagogika rodziny. Podejście interdyscyplinarne (Gdańsk 2015; Pedagogika rodziny. Podejście systemowe. T. 1-3. Gdańsk 2016-2018)”.
dr Roman Gawrych, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku
Marek Marczewski, dr hab., teolog i pedagog pastoralny; pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Redaktor pracy zbiorowej Pedagogika pastoralna (Lublin 2003), autor prac z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, inicjacji chrześcijańskiej, pedagogii wiary. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z metodologią pracy naukowej (Proseminarium. Suwałki 1995 razem z J. Jeziorską). Jest autorem wielu haseł w Encyklopedii Katolickiej (Lublin 1973-2014), Leksykonie teologii pastoralnej (Lublin 2006), Słowniku katechetycznym (Warszawa 2007) oraz licznych tekstów w pracach zbiorowych z zakresu katechetyki. Jest autorem książki Pedagogia Nowego Człowieka wobec społeczno-kulturowych wyzwań ponowoczesności (Kraków 2017), Stanowisko wobec dokumentu »Standardy edukacji seksualnej w Europie: Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem« (Ostrołęka 2019), Płciowość i wychowanie człowieka (Gdańsk 2020 razem z Pawłem Skrzydlewskim), a także współredaktorem tomu Pedagogika rodziny. Podejście interdyscyplinarne (Gdańsk 2015) oraz redaktorem naczelnym pracy zbiorowej Pedagogika rodziny. Podejście systemowe (T. 1-3. Gdańsk 2016-2018). Jest także autorem podręczników z zakresu pedagogiki: Teoretyczne podstawy wychowania. Przedłożenie zagadnień (Gdańsk 2018); Pedagogika rodziny. Wykład/Ćwiczenia (Gdańsk 2019). Należy do Towarzystwa Naukowego KUL. Za działalność na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1996).